Išmanusis skaitiklis. Saulės elektrinės galios apribojimas. Zero export.

 

Saulės energetikos tempams pasiekus piką, elektros tinklai susiduria su iššūkiais rezervuoti tinklo dalį visiems, norintiems tapti gaminančiais vartotojais, tačiau poreikis įsirengti saulės elektrinę nemažėja. Šiuo atveju, norint gaminti savo saulės energiją, tačiau negavus ESO sąlygų ar gavus mažiau nei tikėtasi, galimi trys scenarijai: off-grid inverteris, hibridinis inverteris arba tinklo inverteris ir su juo suderintas išmanusis skaitiklis, palaikantis jų tarpusavio komunikaciją. Dėl sąlyginai didelių kaupiklių kainų ir gerų pasaugojimo tarifų kolkas didžioji dalis vartotojų renkasi pastarąjį variantą. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie išmaniuosius skaitiklius ir jų panaudojimą gaminančių vartotojų elektros ūkiuose.

Saulės elektrinės galios, atiduodamos į tinklą, apribojimas.

Patys inverteriai turi galios limitavimo funkciją, tačiau tai nėra tas pats, kas galios eksporto apribojimas, kurį užtikrina tarpusavyje komunikuojantys inverteris ir išmanusis skaitiklis. Inverterio limitavimas – tai maksimali galia, kurią inverteris leidžia elektrinei generuoti, o galios eksporto apribojimas (užtikrinus skaitiklio ir inverterio komunikaciją) suteikia galimybę saulės elektrinei generuoti papildomai, atsižvelgiant į momentinį elektros energijos suvartojimą vartotojo elektros ūkyje. Tokiu būdu išmanusis skaitiklis leidžia apriboti elektros atidavimą į tinklus tiek, kiek buvo leista elektrinės prijungimo sąlygose arba iki 0 (zero export), kartu paliekant galimybę gaminti papildomą energiją atsižvelgiant į momentinius poreikius.

Kaip pavyzdį galime paimti elektromobilio krovimą. Vartotojas nori pasistatyti 10 kW saulės elektrinę, bet ESO neleidžia nė kiek elektros atiduoti į tinklus. Tokiu atveju pasirenkamas visiškas elektros atidavimo į tinklą apribojimas. Jeigu namuose nėra jokio momentinio elektros suvartojimo, net ir šviečiant saulei, elektrinė negeneruos nieko, tačiau pradėjus krauti elektromobilį pavyzdžiui 7kW pakrovimo stotele ir elektrinei veikiant 8kW pajėgumu, inverteris apribos elektrinės galią iki 7kW tam, kad pakrautų transporto priemonę.

Namų elektros suvartojimo stebėjimas

Be išmaniojo skaitiklio, kuris duomenų perdavimo kabeliu siunčia inverteriui informaciją, šis neturi galimybės stebėti momentinio namų suvartojimo ir todėl negali šios informacijos atvaizduoti aplikacijoje, kurioje elektros gamintojas stebi savo elektrinės darbą. Nors ši funkcija nėra būtina, tačiau siekiant nepriklausomybės nuo išorinių energijos šaltinių ir norint geriau suprasti savo elektros vartojimo įpročius, tampa vis labiau geidžiama.

Energijos kontrolė hibridiniuose inverteriuose su kaupikliais

Kad galėtų užtikrinti energijos kaupiklių (baterijų) darbą, hibridiniai inverteriai komplektuojami kartu su srovės transformatoriais, kurie montuojasi ant įvadinio kabelio ir atlieka išmaniojo skaitiklio funkciją. Jie taip pat užtikrina reikiamą energijos valdymą pakraunant ir iškraunant kaupiklius.

ESO skaitiklio duomenų tikrinimas

Retais atvejais įvadiniai skaitikliai gali būti neteisingai prijungti ar defektuoti, todėl klaidingai matuoja elektros energijos suvartojimą ir lemia didesnes elektros energijos sąskaitas. Įsirengę išmanųjį skaitiklį galite palyginti jo ir ESO skaitiklių duomenis (esant minimaliam skirtumui rūpintis sąskaitomis nereikėtų). Šiuo atveju skaitiklio derinti prie inverterio nereikia.

Į ką atkreipti dėmesį

1. Skaitiklis turi būti sukonfigūruotas ir pritaikytas inverteriui. Skaitiklių bei inverterterių suderinamumą rasite skaitiklio aprašyme. Kai kuriuos skaitiklius rasite ir mūsų internetinėje parduotuvėje.

2. Kadangi tinklo inverteris naktimis išsijungia, komunikacija tarp inverterio ir skaitiklio nutrūksta, todėl naktinis suvartojimas tinklo inverterio aplikacijoje neregistruojamas. Kita vertus hibridiniai ir off-grid tipo inverteriai veikia visą parą, todėl matomas tiek dieninis tiek naktinis elektros suvartojimas.

Visgi pats išmanusis skaitiklis dirba nenutrūkstamai ir kilovatvalandes atvaizduoja savo ekrane, todėl naktinį suvartojimą visada galima paskaičiuoti palyginant rytinius ir praėjusio vakaro duomenis.

3. Galimas galios apribojimas turint du skirtingus inverterius, tačiau tai iškreipia elektros suvartojimo atvaizdavimą mobilioje aplikacijoje. Visgi kai kurie inverteriai leidžia jungti kelis to paties gamintojo įrenginius tarpusavyje taip išlaikant jų tarpusavio komunikaciją ir teisingą duomenų atvaizdavimą.

4. Pajungus skaitiklį būtina inverterio konfigūracija.